AVANCRONICĂ | După trei puncte, la mal de Dunăre

Etapa cu numărul 13 din Liga a doua înseamnă o deplasare de peste 360 de kilometri pentru echipa noastră, care va evolua, mâine, la Turnu Măgurele, localitate unde își susțin meciurile de pe teren propriu cei de la CSM Alexandria. Va fi ultima partidă înaintea unei noi întreruperi a competiției, cu ocazia jocurilor echipelor naționale. 

Mergem spre sudul ţării cu un moral bun, după trei victorii din trei posibile obţinute în şapte zile pentru ultima confruntare cu o nou-promovată, din sezonul regular. La fel ca adversarii din runda precedentă şi gruparea din Alexandria iese în faţa Corvinului după un prim succes în campionat după nouă jocuri în care strânsese doar două puncte! Etapa trecută, teleormănenii au depăşit Progresul Spartac, 3-1, la Buftea, după reuşitele lui Neaga, Jerdea şi Gîdea. A fost al doilea rezultat pozitiv al săptămânii trecute pentru echipa din Alexandria, după surpriza din Cupa României: 2-1 cu FC Botoşani (Gîdea, Sîrbu) – succes conturat în ultimul minut al timpului regulamentar. În rest, nou-promovata a mai câştigat doar un singur joc în campionat, 1-0, pe terenul Concordiei Chiajna în urmă cu 11 etape! De atunci şi până în prezent, CSM Alexandria a obţinut doar cinci puncte, şi este penultima în clasamentului ligii a doua.

Reîntâlnire cu doi foşti corvinişti

De altfel, startul modest de campionat a făcut ca şi gruparea din Alexandria să se numere printre cele care au schimbat antrenorul cu care plecase la drum. La finele lui septembrie, după un 0-4 acasă cu FC Argeş, Ştefan Odoroabă era demis, iar la cârma echipei a venit Alin Pînzaru. Deținător al licenței UEFA PRO, Pînzaru a revenit astfel în postura de antrenor principal, după ce în ultimii ani a făcut parte, ca antrenor secund, din staff-ul lui Laszlo Balint, mai întâi la UTA, apoi la CSU Craiova și apoi din nou la „Bătrâna Doamnă”. Tehnicianul în vârstă de 47 de ani a mai condus o singură echipă, Dacia Unirea Brăila, formație la care și-a și încheiat cariera de fotbalist și la care a stat nu mai puțin de șase ani pe banca tehnică (iulie 2012 – iunie 2018). A mai antrenat, în Liga a treia, pe SC Oțelul Galați (septembrie 2018 – martie 2019) și CSM Alexandria (aprilie 2019 – iunie 2020). Pînzaru are la dispoziţie un lot relativ tânăr, cu o medie de aproape 24 de ani, printre jucătorii cunocuţi în această parte de ţară fiind foştii corvinişti, Alexandru Mogoş şi Petre Simon, care au bifat 10, respectiv 8 partide în actualul campionat, cel din urmă reuşind două goluri în tricoul alb-albastru al teleormănenilor. Alături de cei doi, numele mai cunoscute, la acest nivel, sunt cele ale lui Gabriel Dodoi (fost la Chindia, Viitorul Târgu Jiu, Pandurii, CSM Reşiţa sau Rapid), Adrin Gîdea (ex-CFR Cluj), Geani Creţu (fost la Rapid, Dinamo sau FC Argeş) şi nu în ultimul rând cel al lui Dragoş Balauru. Portarul în vârstă de 34 de ani, născut aproape de Alexandria, a semnat recent cu CSM Alexandria şi a debutat în poarta adversarilor noştri chiar cu FC Botoşani, în Cupă. Ultima dată la UTA, cu care a promovat în prima ligă în 2020, Dragoș Balauru era liber de contract din vară, când și-a încheiat conturile cu echipa arădeană pentru care a evoluat în 23 de meciuri de SuperLigă în ultimele trei sezoane. El are în palmares Cupa şi Supercupa României, cucerite în 2017 cu FC Voluntari. „O deplasare lungă, pe terenul unei echipe bine-organizate, reactivă, nu e întâmplător că au câştigat împotriva celor de la FC Botoşani, în Cupă, apoi la Buftea, în campionat. Va fi un joc dificil, cu o echipă echilibrată pe mai toate posturile. Au mai căpătat, recent, şi un plus de experienţă odată cu aducerea lui Dragoş Balauru – pe care îl cunosc foarte bine. Mai e acolo şi Gîdea, jucător care a evoluat şi în Superligă pentru CFR Cluj, Cană, un jucător care a fost în curtea celor de la FCSB, fireşte Mogoş, Simon, pe care îi cunoaştem îndeaproape… eu sper să ne impunem noi jocul şi să ne întoarcem cu toate punctele”, a spus Florin Maxim, antrenorul echipei noastre.

„Ok, au opt puncte acum, dar cu două victorii ar ajunge undeva în partea superioară. Să nu cădem în capcana locului ocupat, acum, de cei de la Alexandria! Dacă nu câştigi două-trei partide deja cobori în partea inferioară a ierarhiei, toate jocurile de până acum au fost echilibrate, cu excepţia etapei precedente, cu acele scoruri mai mari, aşa că trebuie să fim în continuare atenţi şi la fel de concentraţi. La fel, să nu privim acest joc ca ultimu înaintea perioadei de vacanţă, odată cu întreruperea campionatului. Nicicum nu e vacanţă… vacanţă va fi după ultimul fluier din meciul cu Pecica, din Cupă. Până atunci, toţi băieţii ştiu că trebuie să rămână conectaţi la competiţie”, a adăugat Maxim, care îl are la dispoziţie la acest joc şi pe Elton da Silva, recuperat după accidentare.

Partida de la Dunăre a fost prefaţată şi de golgheterul echipei noastre, Marius Coman: „Chiar dacă au doar opt puncte, nu putem spune că vom avea un meci uşor. Din contră. Să nu uităm că au câştigat, recent, în faţa unei echipe de Superligă, indiferent de problemele pe care le are Botoşaniul acum, rămâne o victorie. Va fi un meci dificil, au jucători care pot face diferenţa şi sigur îşi doresc să ne încurce. Dar noi trebuie să ne vedem de jocul nostru, venim după o săptămână excelentă pentru noi, sincer eu nu îmi aduc aminte să fi trăit una la fel în carieră, până acum… totul a ieşit perfect. Mă bucur că am reuşit şi acea dublă cu Unirea Dej, sper să o ţin tot aşa”. 

Reveniţi în liga a doua după 18 ani

CSM Alexandria a făcut pasul spre liga secundă după ce s-a impus în ambele partide din barajul final. A fost 6-1, la general, în urma duelurilor cu Viitorul Dăeşti (2-0 în deplasare şi 4-1 pe teren propriu), iar Alexandria a revenit în Liga a doua după 18 ani de la precedenta prezenţă (Rulmentul Alexandria, locul 16 în seria a II-a, în sezonul 2004-2005). Oraşul nu se poate bucura, propriu-zis, de meciuri la acest nivel pentru că stadionul din localitate a intrat (în 2019) într-un proces de reabilitare, urmând ca, foarte probabil, de anul viitor, să intre „în circuit”. Arena va avea o capacitate de 5.500 de locuri, iar costul total al lucrărilor va fi de aproximativ 10 milioane de euro, bani din fonduri guvernamentale.

Partida de la Turnu Măgurele NU va fi transmisă în format video, dar desfăşurarea jocului va putea fi urmărită, în format live-text, pe pagina noastră de facebook.

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *