Duel în nuanţe bleu, alb şi albastre, pe terenul „lanternei roşii”

Echipa noastră a luat calea sudului țării pentru confuntarea din etapa a patra a ligii secunde cu Progresul Spartac București. Întâlnirea are loc mâine, de la ora 11:00, la Centrul Național de Fotbal Buftea și va putea fi urmărită, în direct, pe platforma FRF TV, dar şi în format audio, la Radio Timișoara, Sport Total FM și Metropola TV, precum și în format live-text, pe liga2.prosport.ro.

Este a doua deplasare a corviniștilor în campionat, după cea de la Dumbrăvița (0-0) și totodată prima întâlnire directă cu gruparea din capitala țării. Actualmente, Progresul ocupă ultima poziție a clasamentului, fără punct și gol marcat în două jocuri, timp în care a primit, în schimb, nouă! 

Continuă să aducă jucători

După ce au profitat de ne-acordarea licenției către FC Brașov, bleu-albaștrii continuă să își consolideze lotul pentru liga secundă, în condițiile în care, până nu demult, se pregăteau pentru a evolua în cel de-al treilea eșalon, acolo unde au retrogradat, anul trecut, după barajul cu Metaloglobus. Astfel, doar în această săptămână la Progresul Spartac a ajuns, sub formă de împrumut, Andrei Florescu (mijlocaș, 21 ani), de la Dinamo, iar antrenorul bucureștenilor, Eduard Erimia a declarat, recent, că vor mai apărea noutăți – posibil chiar și în ziua jocului cu Corvinul! Până acum, la Progresul au sosit, în această vară, Emilian Pacionel, ultima dată la Steaua, dar apoi a fost adus și George Apostol, ultima dată la CS Dinamo. Ulterior, au venit și portarul Daniel Paraschiv, adus de la FC Voluntari 2, sub formă de împrumut, și mijlocașul defensiv Alexandru Crivac, împrumutat de la Rapid. Cei trei au fost în lot în partida trecută, cu Concordia Chiajna, scor 0-6, iar primul dintre aceștia s-a și accidentat și nu este apt pentru confruntarea cu „corbii albaştri”. 

Start nefast şi ghinion cu accidentările

Primele 180 de minute din Liga a doua n-au fost deloc benefice pentru Progresul care a încasat nouă goluri, trei în meciul cu FK Csikszereda şi alte şase, runda trecută, cu Concordia. În plus, înaintea confruntării cu gruparea din Chiajna, bucureştenii au jucat și în Cupa României, în turul trei, unde au cedat la scor, 0-4, cu CS Tunari! Dincolo de startul modest de sezon, antrenorul Progresului, Eduard Erimia, are bătăi de cap în ceea ce priveşte şi accidentările: „Neștiind în ce ligă vom juca decât foarte târziu, era greu de reglat lucrurile, iar aici mă refer la jucători și la transferuri. În plus, au fost și sunt câteva indisponibilități, lucru care a afectat și mai rău formula de start pe care o pot alinia. Sunt câteva vești bune și lucrăm… intens cred că e puțin spus, pentru a găsi soluții pentru a forma o echipă competitivă la nivelul Ligii 2. Depinde cât de repede vom putea aduce anumiți jucători și cât de repede se vor recupera jucătorii care sunt indisponibili. Din păcate, Pacionel a devenit și el indisponibil după meciul trecut și e un minus. Însă, vor fi și câteva surprize la meciul din weekend. Sper să jucăm cu fotbaliștii care vor veni alături de noi și vor aduce un plus real. Sunt și jucători care vor pleca, consider că e mai bine să meargă în altă parte”.

Tehnicianul gazdelor noastre de mâine a prefaţat, scurt, şi confruntarea cu echipa noastră. „Corvinul e o echipă în formă, care vine cu avânt din Liga 3, o echipă bună, o echipă susținută puternic, o echipă și cu suporteri, și cu susținere din partea autorităților. Un staff competent, va fi un meci foarte dificil. E o echipă care joacă un fotbal bun!”, a adăugat Erimia.

Sezonul trecut – primul la nivelul Ligii a doua pentru bucureşteni – Progresul a încheiat sezonul regular pe locul 16, cu doar 3 victorii în 19 meciuri. În play-off, în Grupa B, bleu-albaştrii au încheiat pe cinci, cu patru victorii şi două eşecuri şi au ajuns în barajul pentru menţinere, pierdut în faţa celor de la Metaloglobus, care s-au impus la penalty-uri, în manşa retur, după 1-1 şi 0-0 în cele două meciuri.

În final, mai trebuie spus că echipa revendică tradiția fotbalistică a clubului FC Progresul București, folosind unele elemente din brandul ei (culorile bleu-albastru și frunza de platan) și având susținerea fanilor,însă nu pretinde vreo legătură istorică cu acesta.

Declaraţia antrenorului nostru principal, Florin Maxim, privind acest joc, dar şi despre meciul de Cupă de la mijlocul săptămânii, este pe canalul nostru de youtube.

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *