Victorie cu „cap”, împotriva celei de-a treia clasate

Corvinul a trecut cu brio şi peste duelul cu ocupanta locului trei din serie, CS Unirea Ungheni. Alb-albaştrii au învins cu 1-0, graţie unui gol marcat de Garutti pe finalul primei reprize şi au bifat al nouălea succes din tot atâtea partide disputate acasă, în această stagiune.

Duelul cu gruparea pregătită de Dan Stupar a curs după coordonatele aşteptate: s-a jucat, încă de la început, destul de tare, ambele formaţii căutând să îşi impună stilul de joc. Buş şi Hergheligiu i-au dat primele emoţii lui Vlasia, în chiar debutul meciului, după care Istrate şi compania au echilibrat partida într-atât de mult încât ocaziile clare de gol au lipsit. Oaspeţii au avut oportunitatea de a modifica tabela, pe contră, prin Constantinescu, în vreme ce, la poarta cealaltă, Simon a avut şansa unui nou gol.

Gheaţa s-a spart chiar aproape de finalul primei părţi, după o fază fixă: Da Motta a executat, la prima bară, un corner, Garutti s-a înălţat şi a trimis printre mâinile lui Vlasia, pentru al treilea gol stagional! În actul secund, oaspeţii – fără înfrângere de la precedentul duel direct cu Corvinul (2-4, acasă) – au forţat cu Ghila şi Astafei, în vreme ce echipa noastră a încercat să “lovească” pe contra-atac, prin Mogoş, Arnăutu, Buş şi Hergheligiu, însă, din nou, emoţiile cu adevărat puternice au lipsit. Finalul a fost mai aprins, cu Mociu – intrat la pauză în locul lui Lefter – asigurându-şi un debut liniştit în poarta Corvinului, în vreme ce Roşu, introdus şi el în premieră într-un joc oficial în alb şi albastru, a rata şansa golului, la una dintre ulitmele secvenţe.

S-a încheiat 1-0, al 16-lea succes din 17 meciuri pentru echipa noastră, care pune 12 puncte între ea şi Metalurgistul Cugir – pe terenul căreia va evolua sâmbata viitoare – şi 16 faţă de adversara de astăzi, clasată pe ultima treaptă a podiumului.

Corvinul Hunedoara: Lefter (46, Mociu) – Iacob, Garutti, A. Vlad (59, Jairo), Da Motta – Simon (59, Roşu), Giura (46, Bradu), Mogoş, Buş (cpt.) – Hergheligiu (79, Trăşcan), Arnăutu. Antrenor: Florin Maxim

Unirea Ungheni: Vlasa – Pituc (69, E. Codrea), Ndiesse (79, Hăjmăşan), Vasiu, Bîrsan – Bucur (59, Astafei), Iuga, Istrate (cpt.), Toboşaru (46, Ghila) – M. Codrea, Constantinescu (69, Ganea). Antrenor: Dan Stupar

A marcat: Garutti (44)

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *