Cedăm, la limită, în primul amical al verii

Echipa noastră a cedat la limită primul amical susţinut în cantonamentul din Slovenia. Am cedat, 0-1, în faţa celor de la NK Brinje Grosuplje – nou-promovată în prima ligă – unicul gol al întâlnirii venind după ceva mai mult de jumătate de oră de joc.

Deşi disputat la o temperatură ridicată (la 120 de kilometri distanţă de Rogla), amicalul a avut un ritm susţinut, mai ales în prima repriză, una dominată uşor de alb-albaştri, care au şi avut câteva oportunităţi bune de a marca primii. În minutul 13, Fabry şi Gideon au avut şansa lui 1-0, în aceeaşi fază, dar au fost blocaţi de portarul slovenilor, după o fază pornită de la o recuperare a lui Pîrvulescu, în marginea careului advers. La poarta cealaltă, Codruţ Sandu a avut o intervenţie providenţială la o reluare din careu a gazdelor, după o indecizie a lui Manolache, pentru ca în minutul 32 să vină şi deschiderea de scor, pe un contraatac trei contra trei, purtat în banda dreaptă de sloveni. Repriza s-a încheiat cu o fază frumoasă de atac a corviniştilor, Ribeiro trimiţând, cu efect, din 16 metri, pe direcţia portarului, după o “colaborare” cu Gillard şi Pîrvulescu.

În actul secund, ambele formaţii au schimbat “liniile”, iar temperatura ridicată şi oboseala acumulată au făcut ca ocaziile clare de gol să fie mai tot mai puţine. Chiar şi aşa, echipa noastră a forţat egalarea, dar Deaconu – şut plasat de la 20 de metri şi Bratu, reluare peste poartă, din apropierea carului, n-au putut marca, în ultimele zece minute ale întâlnirii. S-a încheiat 0-1, iar coviniştii vor reveni pe teren pe 28 iunie împotriva maghiarilor de la FC Nagykanisza (liga a doua).

„În primul rând, mă bucur că nu s-a accidentat nimeni, că niciunul dintre băieţi nu a acuzat probleme, pentru că am trăit un soi de şoc termic astăzi. A fost foarte cald la ora jocului, o temperatură mult mai ridicată decât cea cu care ne obişnuisem la Rogla, în cantonament. Sigur, mă mâhneşte puţin rezultatul final, am făcut o primă repriză bună, am avut câteva şanse de a marca, apoi a venit o greşeală din partea noastră, la mijloc, pe construcţie, şi aşa a ieşit golul lor. În a doua repriză am făcut mai multe schimbări, n-a mai fost acelaşi ritm, repet, a fost foarte cald, am făcut şi aproape două ore cu autocarul… oboseala resimţită după antrenamente, nu e neapărat uşor, dar cred că vom fi din ce în ce mai bine în zilele ce urmează”, a spus, la final, antrenorul echipei noastre, Florin Maxim.

Corvinul Hunedoara (în prima repriză): C. Sandu – Iacob, Fl. Ilie, Manolache, Neacşa – Cărăruş – Fabry, Goodlad, Ribeiro, Pîrvulescu – Gillard. Au mai intrat: Frănculescu – P. Albino, Zanc, Bratu, Hrezdac, Deaconu, Fil. Ilie şi Hayatu

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *