Cedăm pentru prima dată în campionat, după 720 de minute!

Alb-albaştrii au suferit prima înfrângere după opt etape în campionat. Corviniştii au cedat, la limită, 1-2 (0-2), pe terenul Gloriei Buzău, la capătul unui joc în care golul doi al gazdelor a venit după un penalty acordat eronat de „central” şi în care finalul a fost unul plin de tensiune.

Echipa noastră a avut parte de un debut complicat de meci în Crâng şi în doar 12 minute a scos mingea din plasă de două ori! Mai întâi, după reuşita lui Rădulescu, cel care a înscris, elegant, cu un şut în cros din careu, după o „aşezare” a lui Ferraresso (8). Iar mai apoi după golul din penalty al lui Cristian Dumitru (12), care a transformat o lovitură de la 11 metri acordată eronat, ca urmare a unui presupus fault al lui Coman în careu, la o fază la care reluările au arătat că nu vârful nostru l-a „agăţat” pe Perianu, ci colegul acestuia, Dandea

Replica alb-albaştrilor a venit în minutul 28, când şutul puternic al lui Iacob, din careu – venit după o respingere – a fost scos de experimentatul Greab. Au urmat minute bune în care corvinştii au dus mai multe mingi spre careul buzoian, dar ocaziile clare au lipsit, iar repriza s-a încheiat cu două oportunităţi bune, la ambele buturi. Mai întâi, una la poarta hunedoreană, dar Lefter a respins peste, o centrare înşelătoare a lui Ferraresso (43). La faza imediat următoare, Neacşa a centrat bine din dreapta, Lupu a lovit mingea cu capul din zona punctului cu var, dar Greab a reţinut!

Băieţii lui Florin Maxim au ieşit cu o cu totul altă faţă de la vestiare şi la 7 minute de la relaurea jocului au reintrat în meci, după un penalty transformat de Coman, în urma unei intrări neglijente a lui Rădulescu asupra lui Lupu! Patru minute mai târziu, pe o contră, Coman l-a angajat pe nou-intratul Mitran, dar juniorul nostru a trimis, moale, cu stângul, iar portarul gazdelor a reţinut. Replica gazdelor e venit cu oarecare întârziere, odată cu şutul de la 25 de metri a lui Akhmatov, intrat cu doar câteva secvenţe mai devreme pe teren, respins bine, în lateral, de Lefter (65). Emoţii au fost şi în minutul 70, când mingea trimisă puternic, din stânga de Sălceanu a trecut de puţin pe lângă poarta noastră. Au urmat câteva minute în care „centralul” Ovidiu Robu a pierdut, treptat, jocul din mână, apărând mai multe fragmentări, dar şi patru avertismente, la rând, pentru corvinişti. În aceste condiţii, ocaziile de gol au dispărut, într-un final de meci destul de tensionat, în care gazdele au ţinut de rezultat şi au obţinut primul succes acasă din luna septembrie.

În schimb, echipa noastră s-a înclinat în campionat după 5 luni. Precedentul eșec al trupei lui Florin Maxim data din 2 octombrie 2023, 0-2 pe teren propriu cu CS Mioveni. Mai mult, „corbii albaştri” nu primiseră gol în precedentele cinci partide. Golul de 1-0 al Buzăului a încheiat o perioadă de 521 de minute pentru defensiva alb-albaștrilor. Ultimul meci cu gol primit a fost în 28 octombrie 2023, în victoria cu 2-1 din deplasare cu Metaloglobus.

„N-am început deloc bine jocul, am făcut acea eroare la primul gol, după care a doua reuşită, cred că a văzut toată lumea, că a venit dintr-un penalty care nu a fost… erau în luptă pentru minge Marius, Perianu şi Dandea. Cel din urmă îl loveşte pe Perianu după care Marius încearcă să joace mingea a venit însă repede decizia arbitrului… După aceea, eu cred că am pus stăpânire pe joc, ne-am creat acele situaţii prin Iacob, Coman şi Lupu, iar în a doua repriză am arătat altfel. Am schimbat puţin sistemul, am jucat cu doi atacanţi, am început bine, am marcat, am dus jocul spre poarta lor, dar nu am mai avut şanse clare, din păcate. Plătim tribut debutului de meci, dar până la urmă e o înfrângere din care trebuie să învăţăm. Sper să îi mai întâlnim pe cei de la Buzău şi în play-off şi să ne revanşăm atunci”, a spus antrenorul nostru principal, Florin Maxim.

„Eu spun că, în cele mai multe momente ale jocului am arătat mai bine decât Gloria, dar rezultatul final e cel care contează. Au avut începutul de meci mai bun, aşa cum ni s-a întâmplat şi nouă la Metaloglobus, de pildă, apoi e normal ca echipă aflată în avantaj să încerci să conservi rezultatul, mai ales în această fază a campionatului. Revenind la ceea ce ne interesează pe noi, trebuia să fim mai lucizi, am început cu un soi de precipitare care nu ne-a părăsit decât în unele momente. S-a văzut acest lucru în unele decizii luate, dar rămânem ancoraţi în ceea ce avem de făcut şi încercăm să ne refacem cum trebuie şi să pregătim bine meciul cu FC Argeş, de etapa viitoare”, a mai adăugat tehnicianul brădean.

Gloria Buzău (antrenor Andrei Prepeliță): Greab – Ferraresso, Dandea, Dobrosavlevici, D. Dumitraşcu – Şteau (63, Akhmatov), Prejmerean (63, Crişan), Perianu – Rădulescu (90+3, Tănasă) Dumitrache (67, Sălceanu), Cr. Dumitru (cpt.) (67, Chică-Roşă)

Corvinul 1921 Hunedoara (antrenor Florin Maxim): Lefter – Iacob, Lică, Manolache, Velisar – Bradu, Chindriş (46, Hrezdac) – Lupu, Neacșa (cpt.) (75, Hergheligiu), Câmpan (46, Mitran) – Coman