Din dragoste pentru fotbal. Victorie clară şi play-off-ul e tot mai aproape!

Echipa noastră a bifat al zecelea succes stagional, după 3-0 (1-0) cu CSM Slatina, la capătul unui joc în care toţi cei trei marcatori au înscris, în premieră, în liga secundă pentru „corbii albaştri”. Corviniştii sunt cu un pas în play-off, în chiar sezonul revenirii în cel de-al doilea eşalon.

Peste 2.500 de suporteri au fost prezenţi în tribunele arenei „Michael Klein”, la primul joc oficial al favoriţilor în 2024. Şi au plecat satisfăcuţi, după un nou succes clar al alb-albaştrilor! Care au avut nevoie de puţin peste 15 minute pentru a intra, aşa cum se cuvine în joc, timp în care oaspeţii au avut două ocazii bune de a „mişca” tabela, prin acelaşi jucător: Raul Popa. Jucătorul de 19 ani împrumutat de la UTA a trimis peste poartă, din şase metri, după o prelungire cu capul pe spate a lui Doman, pentru ca mai apoi să îl întindă pe Lefter, cu un şut de la 14 metri.

La scurt timp după aceste oportunităţi, jocul amfitrionilor a crescut şi alb-albaştrii au împins, treptat, jocul spre poarta adversă, fiind periculoşi mai ales din benzi, cu Velisar şi Iacob extrem de activi. De altfel, după o primă şansă irosită de Coman, „China” a reuşit deschiderea de scor, cu o execuţie surprinzătoare – şut-centrare din lateral dreapta, direct în vinclul porţii lui Micu (30)! De aici încolo, echipa lui Florin Maxim a fost şi mai sigură pe propriile puteri şi n-a mai cedat iniţiativa până la final.

Asta deşi, în finalul primei reprize, l-a pierdut pe Pîrvulescu, accidentat, locul acestuia fiind luat de Hrezdac, jucător cu un profil mai defensiv. Bradu a avut şansa lui 2-0, dar a trimis pe lângă, din zece metri, o minge „aşezată” de Lupu (55), iar zece minute mai târziu a venit, conform cursului jocului, şi golul doi. Mitran a lăsat bine o minge pentru Lupu, acesta i-a pasat în careu, în stânga, lui Velisar, care a şutat puternic în colţul scurt, fără şanse pentru Micu! Au urmat alte „şarje” semnate de Mitran şi Coman, pentru ca „cireaşa de pe tort” să fie pusă de nou-intratul Andrei Hergheligiu, care a înscris, superb, cu un lob din 16 metri, peste portarul advers, după o minge venită din dreapta, de la Iacob (84). 3-0 şi echipa noastră ajunge la opt meciuri consecutive fără înfrângere în campionat, timp în care a bifat şase victorii şi două remize, cu CSC Şelimbăr şi Tunari.

Declaraţiile antrenorului nostru principal, dar şi cele ale lui Flavius Iacob şi Andrei Hergheligiu le găsiţi pe canalul nostru de youtube.

Corvinul 1921 Hunedoara (antrenor Florin Maxim): Lefter – Iacob, Lică, Manolache, Velisar – Bradu, Chindriş (cpt.) (75, Neacşa) – Lupu (75, Hergheligiu), Pîrvulescu (46, Hrezdac), Mitran (81, S. Ion) – Coman

CSM Slatina (antrenor Daniel Oprescu): Micu – D. Toma, Mondragon, A. Stan, C. Toma, Popa (60, Dragu), Năstăsie (66, Matei), Cr. Dinu (46, Leaţă), I. Mitran – Doman (cpt.) (66, Donca), Kayondo (60, V. Alexandru)

Un comentariu

1. Felicitari, echipa noastra a reusit sa castige al zecelea meci din acest sezon, dupa ce a invins cu scorul de 3-0 echipa CSM Slatina. Este un joc deosebit pentru noi, deoarece toti cei trei marcatori au reusit sa inscrie pentru prima data in liga a doua pentru „corbii albastri”. Aceasta demonstreaza ca suntem o echipa unita, care isi doreste sa ajunga in play-off chiar in sezonul revenirii in al doilea esalon.